Stan surowy zamknięty — co dalej? Etapy i prace w kolejnych fazach budowy

stan surowy zamknięty co dalej

Osiągnięcie stanu zamkniętego surowego to ważne wydarzenie podczas budowy domu. Jest to trzeci etap budowy po stanie zerowym i stanie surowym otwartym. To jednak dopiero połowa drogi do wymarzonego domu. Budynek, aby w nim zamieszkać, trzeba jeszcze wykończyć i wyposażyć.

Stan surowy zamknięty — czym jest?

Dom w stanie surowym zamkniętym posiada już zamontowane okna i drzwi, budynek ma dach i ściany, wykonane są podstawowe prace konstrukcyjne oraz zamontowane elementy zewnętrzne. Budynek potrzebuje jednak jeszcze wykończenia.

Nie ma jednej definicji, kiedy stan budynku możemy uznać za surowy zamknięty, często to wykonawca ustala, jakie szczegółowe prace muszą zostać jeszcze zrobione.

Kompletna konstrukcja ścian, dach oraz zamontowane okna i drzwi chronią wnętrze budynku przed deszczem, śniegiem czy wiatrem, przez co jest on zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Co wchodzi w skład stanu surowego zamkniętego?

Budynek w stanie surowym zamkniętym nie ma już pustych otworów na okna i drzwi, a stolarka na tym etapie prac jest już wykonana.

Budynek posiada już:

  • ławy i ściany fundamentowe,
  • płytę fundamentową,
  • ściany na parterze, piętrze oraz działowe,
  • strop,
  • schody wewnętrzne,
  • wieźbę dachową,
  • konstrukcję dachu,
  • okna i drzwi.

Jakie prace trzeba wykonać po stanie zamkniętym surowym?

Kiedy wszystkie prace do etapu stanu zamkniętego surowego zostały już profesjonalnie wykonane, można przystąpić do kolejnych działań.

Teraz możesz zaplanować prace wykończeniowe — jest to niezwykle ważny etap, podczas którego wybiera się:

  • Rodzaj ogrzewania.
  • Wyposażenie domu (np. kominek, alarm).
  • Materiały wykończeniowe.

To właściwy moment, aby pomyśleć nad odpowiednim urządzeniem wnętrza w zgodzie z rozprowadzoną po domu instalacją — bardzo ważne jest, żeby elementy ze sobą nie kolidowały.

Stan surowy zamknięty — co dalej:

  1. Prace rozpoczynamy od rozprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz elektrycznej (rozprowadzane są przewody podtynkoweelektryczne, telefoniczne oraz systemu alarmowego).
  2. Rusza tynkowanie ścian (temperatura wnętrz budynku nie może spaść poniżej 5 stopni).
  3. Można przystąpić do czynności przygotowawczych pod przyszłe podłogi.
  4. Rozprowadza się instalację centralnego ogrzewania.
  5. Na stropach układana jest izolacja termiczna (zazwyczaj jest to styropian).
  6. Na izolacji układa się warstwę poślizgową (folię budowlaną).
  7. Kładziona jest podłoga (płytki ceramiczne, panele lub parkiet).
  8. Wykańczane są skosy poddasza oraz wyrównywane są podłogi.
  9. Wykonywane jest malowanie lub tapetowanie ścian.
  10. Montowana jest instalacja gazowa.
  11. I w końcu tzw.: „biały montaż”, czyli meblowanie i wyposażanie wnętrza domu.

Stan zamknięty surowy — koszt dojścia do celu

Dojście do stanu surowego zamkniętego trwa zazwyczaj od 3 do 5 miesięcy. Na czas budowy wpływa wiele czynników: rozmiar budowli i typ konstrukcji, warunki pogodowe, lokalizacja (warunki geologiczne), a także pozyskanie wszystkich zgód i pozwoleń, organizacja pracy ekipy budowlanej oraz posiadany budżet.

W przypadku domu o powierzchni 100 m2 szacuje się, że koszt budowy w stanie surowym zamkniętym mieści się w przedziale od 150 do 200 tysięcy złotych.

Ile wynosi koszt wykończenia domu? Przyjmuje się, że w 2022 roku wykończenie obiektu o powierzchni około 100 m2 kosztuje od 60 do 80 tys. zł. Niestety koszt wykończenia domu stale rośnie, głównie przez wzrost ceny materiałów budowalnych oraz koszt robocizny.

Aby cieszyć się wymarzonym domem, warto jednak jak najszybciej przystąpić do prac wykończeniowych. Stan surowy zamknięty to ważny i symboliczny etap budowy domu, ale potrzebny jest jeszcze czas, praca i nakłady finansowe, aby móc w nim zamieszkać.