Jakie wymiary płyt gipsowo-kartonowych są do wyboru?

wymiary płyt gk

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał budowlany, który jest doskonale znany w obecnych czasach. To właśnie je można najczęściej spotkać w sklepach, jakie zajmują się sprzedażą tego typu produktów. Polecane są przez wielu specjalistów. Warto przyjrzeć się temu, gdzie można je zastosować oraz jakie wymiary płyt gk są dostępne. Oto kilka niezbędnych informacji, jakie będzie można wykorzystać podczas planowania prac budowlanych.

Wymiary płyt GK – co klienci mają do wyboru?

Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, czy do wyboru są płyty gk o ustalonych wymiarach, to spotka go spory zawód. Można je bowiem otrzymać w tak wielu rozmiarach, że ich ustalenie może sprawić nie lada problem. Najczęściej jednak można spotkać takie płyty, których szerokość wynosi 1200 mm . Jeżeli chodzi o długość, to najczęściej spotykane są te produkty, które mają poszczególne wymiary 2000, 2400, 2600 oraz 3000 mm. Jak wygląda sprawa, jeżeli chodzi o grubość, to najczęściej utrzymuje się ona w granicach od 6,5 mm do 15 mm. Jeżeli ktoś jednak w sklepach spotka płyty o innych wymiarach, nie ma się czym przejmować. I takie produkty o niestandardowych wymiarach można spotkać w sklepach. Niekiedy istnieje możliwość ich docięcia, jeżeli będzie taka potrzeba. Do tego potrzebne są jednak specjalne narzędzia, aby boki płyty nie zostały postrzępione.

Płyty GK o odpowiednich wymiarach i ich zastosowanie

Określenie, że płyty gk nadają się do prac budowlanych, jest tak naprawdę bardzo ogólnikowe. Warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii, ponieważ nie każdy zdaje sobie tak naprawdę z tego, że ma do czynienia z dobrej jakości materiałem, który będzie można wykorzystać przy tak wielu pracach. W głównej mierze chodzi tu o wykończenie wnętrz. Przy pomocy takich płyt można zadbać o wyrównanie ścian. Nie zawsze są one odpowiednio równe, jednak dzięki dopasowanym płytom, można wszystkie ubytki zlikwidować.

Śmiało można powiedzieć, że dzięki płytom gk możliwe jest dowolne kształtowanie przestrzeni. Komuś zależy na tym, aby pomieszczenie o dużej powierzchni podzielić na mniejsze ściany? Dobre płyty będą w stanie w tym pomóc. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby w takich kwestiach dopasować ich grubość.

Jak wybrać płytę GK?

Płyty gk cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że są łatwe w montażu. Tak naprawdę nie potrzeba do tego specjalistycznej ekipy. Jak wybrać płytę gipsowo-kartonową? Na pewno należy zwrócić uwagę na to, z jakimi dokładnie konstrukcjami będzie się miało do czynienia. Do większych prac – jak wyżej wymienione postawienie ściany – należy wybrać te płyty o dużych rozmiarach. W przypadku mniejszych konstrukcji, lepiej bazować na tych o mniejszych powierzchniach. Jeżeli płyta ma grubość 6,5 mm będzie idealną propozycją, jeżeli chodzi o gięcie. Przy ich pomocy będzie można wykonać zabudowy łukowe. Jednak te, których grubość jest większa, np. 9,5 mm, nie nadają się już do tego. Są to te produkty, jakie sprawdzą się jedynie podczas wykończenia ścian, ich wyrównywania. Są one w stanie pełnić funkcję suchych tynków.