Ocieplanie pianką poliuretanową: wady i błędy podczas stosowania

ocieplanie pianką poliuretanową wady

Pianka PUR to dość popularny materiał, który wykorzystywany jest podczas docieplania obiektów budowlanych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat głównych wad tego rozwiązania.

Ocieplanie pianką poliuretanową wady: wysoka cena

Wśród głównych wad stosowania pianek poliuretanowych można wskazać wysoką cenę tego rodzaju ocieplenia. Inwestycja w ocieplanie pianką PUR wydaje się bardziej kosztowna niż proces wykonany z zastosowaniem alternatywnych metod ocieplania. Jednak jakość oraz trwałość ocieplenia wykonanego z wykorzystaniem pianki PUR znacząco przewyższa inne rodzaje ociepleń, ponieważ jest wyjątkowo dokładna i bez wątpienia wpłynie na ograniczenie strat ciepła. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami w przyszłości, dlatego koszty ocieplenia najczęściej zwracają się w ciągu kilku lat od jego wykonania.

Ocieplanie pianką poliuretanową: łatwopalność

Kolejną wadą zastosowania pianki PUR jako ocieplenia może być jej łatwopalność. Pianka PUR należy do grupy produktów o właściwościach łatwopalnych. Jednak można zdecydować się na wybór pianki PUR samogasnącnej, co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa zastosowania tego materiału. Ponadto pianka PUR może wraz z upływem czasu tracić swoje pierwotne właściwości. Najczęściej następuje to na skutek kontaktu z promieniowaniem ultrafioletowym, którego działanie osłabia skuteczność stworzonej izolacji. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż możliwe jest zastosowanie specjalnej membrany w celu zabezpieczenia powierzchni pianki przez niekorzystnym wpływem promieniowania UV.

Ocieplanie pianką poliuretanową: ryzyko popełnienia błędów

Na temat ocieplania wykonywanego z zastosowaniem pianki PUR krążą dość skrajne opinie. Jednak nie zawsze są one zgodne z aktualnym stanem rzeczy, ponieważ w dużej mierze zależą od doświadczenia związanego z tą technologią, a także poziomu wiedzy i umiejętności. Dlatego ocieplanie pianką poliuretanową wady związane są przede wszystkim z nieprawidłowym położeniem tego materiału, co może wynikać między innymi z braku wiedzy i doświadczenia.

Możliwe błędy: zbyt cienka warstwa

Wady pianki poliuretanowej mogą wynikać przede wszystkim z jej nieprawidłowego zastosowania. Wśród przykładów takiego działania można wskazać między innymi położenie zbyt cienkiej warstwy pianki PUR, która nie będzie optymalnym ociepleniem. Prawidłowa izolacja poddasza użytkowego wymaga zastosowania pianki PUR o odpowiedniej grubości, którą się powinno dobrać po uwzględnieniu wszystkich najważniejszych czynników, takich jak na przykład rodzaj zastosowanej pianki.

Możliwe błędy: nieprawidłowe położenie

Kolejnym popularnym błędem, z którego mogą wynikać wady pianki PUR, jest nieprawidłowe położenie tego materiału. Pianka powinna być natryskiwana dokładnie, a pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw tego materiału należy zachowywać stosowne przerwy. Warto powierzyć nakładanie pianki PUR profesjonalistom, którzy mają do tego odpowiednie narzędzia, a także wiedzę i doświadczenie.

Podsumowanie

Podsumowując, ocieplanie pianką poliuretanową ma pewne wady, które wiążą się głównie z wysokimi kosztami tego rozwiązania. Wady wynikające ze stosowania pianki PUR związane są także z błędami podczas nakładania tego materiału, a więc warto na nie zwrócić uwagę w całym procesie ocieplania pomieszczeń.