Pianka PUR to dość popularny materiał, który wykorzystywany jest podczas docieplania obiektów budowlanych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat głównych wad tego rozwiązania.
Ocieplanie pianką poliuretanową wady: wysoka cena
Wśród głównych wad stosowania pianek poliuretanowych można wskazać wysoką cenę tego rodzaju ocieplenia. Inwestycja w ocieplanie pianką PUR wydaje się bardziej kosztowna niż proces wykonany z zastosowaniem alternatywnych metod ocieplania. Jednak jakość oraz trwałość ocieplenia wykonanego z wykorzystaniem pianki PUR znacząco przewyższa inne rodzaje ociepleń, ponieważ jest wyjątkowo dokładna i bez wątpienia wpłynie na ograniczenie strat ciepła. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami w przyszłości, dlatego koszty ocieplenia najczęściej zwracają się w ciągu kilku lat od jego wykonania.
Ocieplanie pianką poliuretanową: łatwopalność
Kolejną wadą zastosowania pianki PUR jako ocieplenia może być jej łatwopalność. Pianka PUR należy do grupy produktów o właściwościach łatwopalnych. Jednak można zdecydować się na wybór pianki PUR samogasnącnej, co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa zastosowania tego materiału. Ponadto pianka PUR może wraz z upływem czasu tracić swoje pierwotne właściwości. Najczęściej następuje to na skutek kontaktu z promieniowaniem ultrafioletowym, którego działanie osłabia skuteczność stworzonej izolacji. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż możliwe jest zastosowanie specjalnej membrany w celu zabezpieczenia powierzchni pianki przez niekorzystnym wpływem promieniowania UV.
Ocieplanie pianką poliuretanową: ryzyko popełnienia błędów
Na temat ocieplania wykonywanego z zastosowaniem pianki PUR krążą dość skrajne opinie. Jednak nie zawsze są one zgodne z aktualnym stanem rzeczy, ponieważ w dużej mierze zależą od doświadczenia związanego z tą technologią, a także poziomu wiedzy i umiejętności. Dlatego ocieplanie pianką poliuretanową wady związane są przede wszystkim z nieprawidłowym położeniem tego materiału, co może wynikać między innymi z braku wiedzy i doświadczenia.
Możliwe błędy: zbyt cienka warstwa
Wady pianki poliuretanowej mogą wynikać przede wszystkim z jej nieprawidłowego zastosowania. Wśród przykładów takiego działania można wskazać między innymi położenie zbyt cienkiej warstwy pianki PUR, która nie będzie optymalnym ociepleniem. Prawidłowa izolacja poddasza użytkowego wymaga zastosowania pianki PUR o odpowiedniej grubości, którą się powinno dobrać po uwzględnieniu wszystkich najważniejszych czynników, takich jak na przykład rodzaj zastosowanej pianki.
Możliwe błędy: nieprawidłowe położenie
Kolejnym popularnym błędem, z którego mogą wynikać wady pianki PUR, jest nieprawidłowe położenie tego materiału. Pianka powinna być natryskiwana dokładnie, a pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw tego materiału należy zachowywać stosowne przerwy. Warto powierzyć nakładanie pianki PUR profesjonalistom, którzy mają do tego odpowiednie narzędzia, a także wiedzę i doświadczenie.
Podsumowanie
Podsumowując, ocieplanie pianką poliuretanową ma pewne wady, które wiążą się głównie z wysokimi kosztami tego rozwiązania. Wady wynikające ze stosowania pianki PUR związane są także z błędami podczas nakładania tego materiału, a więc warto na nie zwrócić uwagę w całym procesie ocieplania pomieszczeń.