Jak zabezpieczyć się przed awarią instalacji elektrycznej w domu?

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do obecności prądu w naszym życiu, że wszelkie jego braki i awarie mogą powodować niemałe zamieszanie i wprowadzić dezorganizację w codziennym funkcjonowaniu. Jednak przerwy w dostawie prądu zdarzają się regularnie: czasem wynikają z zaplanowanych prac serwisowych i konserwacyjnych, innym razem są wynikiem usterek i zwarć, których nie sposób przewidzieć. Niezależnie od przyczyny, na brak prądu w domu powinniśmy być przygotowani, aby nie wpłynęło to zbyt znacząco na cały nasz dzień. Jak zabezpieczyć się przed awarią instalacji elektrycznej w domu? Podpowiadamy!

Czy warto zabezpieczyć dom na wypadek przerwy w dostawie prądu?

Pomimo tego, że przerwy w dostawie prądu zdarzają się dość często, zawsze wywołują sporo zamieszania. Ma to związek z tym, że współcześnie większość z urządzeń codziennego użytku działa dzięki energii elektrycznej. Coraz więcej z nas również pracuje z domu na tak zwanym home office, do którego niezbędny jest komputer podłączony do sieci. Nic więc dziwnego, że wszelkie awarie i zakłócenia wprowadzają kompletną dezorganizację i wyraźny dyskomfort. Aby zminimalizować kłopoty związane z brakiem prądu, możemy wyposażyć nasz dom, biuro czy garaż w przeznaczone do tego celu urządzenia i akcesoria. Do awarii instalacji elektrycznej można – i warto! – wcześniej odpowiednio się przygotować.

Jakie mogą być skutki przerwy w dostawie prądu?

Nieprzyjemne skutki mogą mieć już nawet kilkuminutowe przerwy w dostawie prądu, nie wspominając już o kilkudziesięciominutowych. Resetują ustawienia urządzeń, powodują często nieodwracalną utratę danych, komplikują realizację powierzonych nam zadań, a także utrudniają zwykłe funkcjonowanie w domu czy mieszkaniu. W sytuacji, gdy prądu brakuje dłużej – kilka lub kilkadziesiąt godzin – musimy się już mierzyć z problemami takimi jak brak ciepłej wody, ogrzewania, czy rozmrożenie lodówki i zamrażarki.

Jakie mogą być przyczyny awarii instalacji elektrycznej?

Przerwy w dostawie prądu mogą być planowane i nieplanowane. Można to sprawdzić, wykonując telefon pod numer alarmowy 991. Jeśli okaże się, że uszkodzeniu uległa jedynie instalacja elektryczna w naszym domu, należy znaleźć przyczynę usterki. Trzeba zaznaczyć, że bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi nie warto podejmować się naprawy samemu – lepiej zlecić to wykwalifikowanym elektrykom. Jakie mogą być przyczyny przerwy w dostawie prądu w naszym domu czy mieszkaniu?

Wadliwy sprzęt, który powoduje zwarcie

Awarie prądu często powodują wadliwe urządzenie elektroniczne. Najczęściej są to: przedłużacze, zasilacze laptopów, płyty indukcyjne, suszarki, oprawy oświetleniowe czy żelazka, a także niższej jakości żarówki. Podczas gwałtownego wzrostu napięcia w sieci elektrycznej zwykle dochodzi do wybicia bezpieczników. Po zdiagnozowaniu problemu i wypięciu felernego sprzętu z kontaktu, bezpieczniki powinny zostać z powrotem włączone, a prąd popłynąć w przewodach.

Uszkodzenie przewodu

Problemy z prądem mogą pojawić się również w sytuacji mechanicznego uszkodzenia przewodu. Dzieje się tak na przykład w czasie remontów podczas wiercenia w ścianie. Może to być usterka spowodowana nacięciem, zmiażdżeniem, rozerwaniem lub jedynie draśnięciem przewodu elektrycznego. Czasem naruszenie instalacji ma miejsce dużo wcześniej, zanim w budynku zabraknie prądu. W celu przywrócenia zasilania w tym wypadku konieczna jest wizyta profesjonalnego elektryka.

Przestarzała instalacja elektryczna

W starych instalacjach elektrycznych (szczególnie tych, które mają jeszcze aluminiowe okablowanie) bardzo często zdarzają się usterki takie jak złamanie przewodów. Nierzadko dochodzi również do ich wypadania z zacisków łączeniowych, a to nagminnie prowadzi do zwarć. Stare instalacje mają także niskiej jakości przewody i zabezpieczenia, przez co często dochodzi do przeciążeń. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana instalacji na nową, spełniającą normy i współczesne wymagania bezpieczeństwa.

Warunki atmosferyczne

Przyczyną awarii mogą być również warunki atmosferyczne. Mają one niemały wpływ na pracę i ogólny stan techniczny instalacji (szczególnie zewnętrznych elementów). Niebezpieczna jest na przykład wilgoć, która może spowodować zwarcie między przewodami o uszkodzonej izolacji.

Jak zabezpieczyć się przed awarią instalacji elektrycznej w domu?

Czy do awarii prądu można się przygotować? I tak, i nie. Należy mieć świadomość, że w niektórych przypadkach nie uda się odzyskać utraconych danych czy ustawień komputera. Zdecydowanie jednak warto podjąć kroki, które zminimalizują skutki przerw w dostawie prądu. Jak to zrobić?

  • Miej jasno opracowany plan działania na wypadek przerw w dostawie energii.
  • Trzymaj w domu przedmioty takie jak latarka, paczka baterii, świece czy zapałki na wypadek, gdyby prądu miało zabraknąć po zmroku.
  • Zorientuj się, czy problem dotyczy jedynie Twojego domu, czy również sąsiednich mieszkań, budynków, a może całej ulicy lub dzielnicy.
  • Zgłoś awarię na numer alarmowy 991 lub do swojego dystrybutora energii.
  • Sprawdź bezpieczniki lub skonsultuj się z fachowym elektrykiem.
  • Zainwestuj w urządzenia takie jak agregat prądotwórczy.
Artykuł powstał przy udziale elektryk-krakow.net – firmy świadczącej profesjonalne usługi elektryczne w Krakowie i okolicach