Jak zrobić wylewkę, aby cieszyć się nią przez długie lata?

jak zrobić wylewkę

Wykończenie mieszkania, domu czy każdego innego budynku to wyzwanie, w trakcie którego pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Zauważmy, że samo zagospodarowanie i aranżacja przestrzeni to tylko jeden z etapów na drodze do zadowolenia. Pośród tego pod uwagę musimy wziąć wybór odpowiednich produktów i materiałów, które zapewnią trwałość i niezawodność. Jednym z niezwykle ważnych elementów jest wykonanie wylewki, która stanowi jedną z ostatnich warstw w obrębie podłogi. W związku z tym wiele osób może zadawać sobie pytanie, jak zrobić wylewkę, aby posłużyła na długie lata? To właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się w tym artykule.

Zanim dowiesz się jak zrobić wylewkę, zwróć uwagę na jej rodzaje

Staranne wykonanie wylewki wymaga uwzględnienia wielu czynników. Niemniej jednym z najważniejszych aspektów jest materiał, który użyjemy, aby wykonać podłoże. W związku z tym, aby uzyskać jak najlepsze parametry, nasza finalna decyzja powinna być przemyślana. Przechodząc jednak do sedna, w praktyce możemy wyróżnić:

  • wylewki betonowe, które są połączeniem cementu, kruszywa oraz dodatków modyfikujących. Najczęściej dostępne są jako sucha masa do samodzielnego przygotowania, którą bardzo łatwo rozrobić – nawet w warunkach domowych. Wylewki betonowe odznaczają się wysoką wytrzymałością i twardością, dzięki czemu świetnie sprawdzą się m.in. do pomieszczeń przemysłowych, ale również do mieszkań czy domów;
  • wylewki anhydrytowe – jak sama nazwa wskazuje, są produkowane z anhydrytu, czyli bezwonnego siarczanu wapnia. Ze względu na swoje właściwości, często są określane jako samopoziomujące. Są zdecydowanie bardziej płynne niż wylewki betonowe. Ich charakterystyka sprawia natomiast, że nadają się wyłącznie do pomieszczeń zamkniętych. Często wykorzystuje się je w przypadku ogrzewania podłogowego;
  • wylewki cementowe będące mieszaniną piasku, cementu i wody. Ten rodzaj, ze względu na swoją wytrzymałość, jest szczególnie polecany np. do garażów. Niestety, pewną wadą może być w tym przypadku dość długi czas wiązania, który wynosi nawet do 4 tygodni.

Jak zrobić wylewkę krok po kroku?

Znając dostępne alternatywy, bez problemu możemy przejść do kolejnego etapu – wykonania wylewki. Niezależnie od rodzaju, jaki wybierzemy, pamiętajmy o tym, że niemal każdy produkt można przygotować samodzielnie. Niemniej zapoznajmy się z instrukcją obsługi, ponieważ niektóre wylewki mogą być przeznaczone wyłącznie do specjalistycznych sprzętów. Powracając do odpowiedzi na pytanie, jak wykonać wylewkę, skupmy się na kolejnych etapach, które pozwolą nam cieszyć się z końcowego rezultatu.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Jeśli zastanawiamy się, od czego zacząć, to z pewnością od odpowiedniego przygotowania podłoża. Pamiętajmy, że musi ono być odpowiednio zazbrojone oraz zaizolowane foliami: termoizolacyjną, przeciwwilgociową i akustyczną. W tym momencie możemy jednak zadawać sobie pytanie, co stanie się wówczas, gdy pominiemy ten krok? Otóż w praktyce nie uzyskamy odpowiednich parametrów wytrzymałościowych, co w dłuższym okresie będzie skutkowało koniecznością wykonywania poprawek.

Dylatacja obwodowe i przygotowanie pomieszczenia

Mając na uwadze powyższe, w dalszych krokach powinniśmy wykonać dylatacje obwodowe przy pionowych elementach konstrukcyjnych pomieszczenia. Dylatację obwodową najczęściej wykonuje się z pianki poliuretanowej, której grubość wynosi do 12 mm. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne dociśnięcie jej przez wylewkę, a także na pracę płyty wzdłuż ścian. Z kolei co do samego pomieszczenia, warto zaopatrzyć się w profile o odpowiedniej długości, które pozwolą na swobodne ściąganie wylewki.

Wykonanie wylewki

Ostatnim krokiem zwieńczającym dzieło jest wykonanie wylewki. Aby zrobić to poprawnie, na wstępie musimy przygotować masę o odpowiedniej konsystencji, według zaleceń producenta. Następnie powinniśmy wylewać beton między profile ramowe, a ewentualne niedoskonałości w postaci nierówności zacierać pacą. W ten sposób kontynuujemy czynności aż do momentu skończenia pierwszego etapu. Wówczas ze świeżego betonu wyjmujemy profil ramowy i umieszczamy go w kolejnym punkcie docelowym. Po zakończonych czynnościach wyjmujemy profile, po których pozostaną zagłębienia. Oczywiście musimy je wypełnić, najlepiej po wyschnięciu dotychczasowej wylewki.

Jak zrobić wylewkę samopoziomującą?

Na koniec odnieśmy się jeszcze do tego, jak zrobić wylewkę samopoziomującą. W istocie, jest to dość charakterystyczny typ produktu, który odznacza się nieco inną, rzadszą konsystencją. Tak naprawdę również i tutaj konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i rozrobienie suchej masy. Z racji tego, że wylewki samopoziomujące są często wylewane na cement, zadbajmy o wyeliminowanie wszelkich pęknięć i odkurzenie podłoża. Następnie, taką wylewkę powinniśmy rozprowadzać pasami po 30 cm, w dość szybkim tempie, ponieważ dość szybko wysycha. Optymalnie, jeśli do pomocy będziemy mieli drugą osobę, która pomoże nam w tych czynnościach.

Podsumowując to, co do tej pory przedstawiliśmy, zauważmy, że wylewkę bez problemu możemy wykonać samodzielnie. Pamiętajmy jednak o stosowaniu się do wytycznych podanych przez producenta, a także do poszczególnych kroków, które należy wykonać przed końcowym etapem prac. Pominięcie któregokolwiek punktu może skutkować tym, że wylewka nie będzie tak wytrzymała, jakbyśmy tego chcieli.