Jak urządzić mały ogród? Poznaj sprawdzone rozwiązania

jak urządzić mały ogródek

Przydomowa przestrzeń zielona jest dla wielu z nas jednym z najważniejszych miejsce naszych domów. To we własnym ogrodzie uwielbiamy odpoczywać czy spędzać czas z najbliższymi. Często nasze ogrody cechują się małymi rozmiarami. Jak urządzić mały ogród? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Zastanawiając się jak urządzić mały ogród należy postawić na minimalizm

Podobnie jak w przypadku aranżacji małych pomieszczeń, identycznie w przypadku małych ogrodów, należy postawić przede wszystkim na minimalizm. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie właściwej liczby przestrzeni, wolnego miejsca, które jest kluczowym elementem do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów  aranżacyjnych. By założenia teoretyczne można było przekuć w praktykę, należy poświęcić szczególną uwagę na ilość wybieranych:

  • mebli ogrodowych,
  • wypoczynku,
  • drzew i krzewów,
  • oświetlenia.

Jak urządzić mały ogród? Z całą pewnością im mniej elementów wyposażenia i wykończenia, tym lepiej. To prosta zasada, dzięki której uda nam się uniknąć przepychu, przytłoczenia, nadmiernej ilości dekoracji, które nie zachęcałyby do spędzania wolnego czasu w ogrodzie.

Jak urządzić mały ogród? Postaw na wgłębnik

Stałą praktyką wśród profesjonalnych projektantów przestrzeni zielonych jest zastosowanie wgłębnika. Obniżenie fragmentu powierzchni ogrodu pozwala na doskonałe wyeksponowanie roślin, kwiatów, krzewów czy drzew owocowych. Co więcej, lekkie wgłębienie terenu, w którym umieszczony zostanie wypoczynek, bujany fotel czy hamak, pozwala na stworzenie niezwykle zacisznego miejsca, które będzie sprzyjać osiągnięciu relaksu.

Jak urządzić mały ogród? Można pozwolić sobie na zbiornik wodny

Wielu z nas ogród nierozerwalnie wiąże ze zbiornikiem wodnym. Jednak właściciele małych ogrodów obawiają się, że nie wystarczy miejsca na zaaranżowanie uroczego oczka wodnego czy przyjemnie pluskającej fontanny. Tymczasem na rynku dostępne są mini fontanny przepływowe czy malutkich rozmiarów zbiorniki wodne, które z całym powodzeniem dopasujemy nawet do najmniejszych rozmiarów przydomowych ogrodów. Co więcej, zbiorniki wodne niejednokrotnie staną się jedną z najokazalszych ozdób całej aranżacji, a umiejscowione w głównej jej części, będą przyciągać uwagę i podnosić walory całej aranżacji.

Symertia, czyli doskonały sposób na wizualne przedłużenie ogrodu

Jak urządzić mały ogród? Wiele osób zastanawia się, czy istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym mały ogród może stać się na tzw. pierwszy rzut oka większym, niż jest w rzeczywistości. Z całą pewnością sprawdzoną metodą jest symertia. W tym celu umieszcza się ozdobną tablicę na ogrodzeniu czy ścianie ogrodu, do której powinna prowadzić kamienna ścieżka. To zabieg, który rewelacyjnie wydłuża całą perspektywę. Co więcej, by podkreślić uzyskaną symetrię ogrodu, wzdłuż kamiennej ścieżki warto ustawić w równym szyku ozdobne donice.

Jak urządzić mały ogród? Przede wszystkim należy wykonać dopracowany, przemyślany projekt, który będzie niwelował niepotrzebną ilość bibelotów, skupiając się na designerskiej i funkcjonalnej aranżacji.