Nie da się zaprzeczyć, że podłoga na balkonie narażona jest na co dzień na działanie wielu szkodliwych czynników. Mowa tu chociażby o wilgoci, opadach atmosferycznych, skrajnych zmianach temperatur, promieniowaniu UV, czy też ulicznych zanieczyszczeniach. Na jej stan może również niekorzystnie wpływać intensywne eksploatowanie, przez które nie tylko się brudzi, ale również ściera. Z tego powodu warto decydować się na praktyczne i wytrzymałe rozwiązania. Co jednak zrobić, aby zachowała atrakcyjny wygląd przez lata?
Podłoga na balkonie z drewna
Drewno posiada wiele ciekawych zalet, między innymi:
- daje wrażenie przytulności,
- jest ciepłe w dotyku, ale nie nagrzewa się od słońca,
- amortyzuje upadki,
- świetnie pasuje do dowolnej aranżacji,
- ma właściwości antypoślizgowe, co istotne przy posiadaniu dzieci,
- łatwo się je czyści,
- może zostać odnowione, gdy ulegnie zepsuciu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że sporo zależy od konkretnego gatunku. Najlepiej decydować się na te egzotyczne, które co prawda są nieco droższe od rodzimych, ale za to cechują się twardością i zawierają oleje, jakie działają jako naturalny impregnat. Podłoga na balkonie może również zostać wykonana z termodrewna, czyli odmiany rodzimej, która poprzez poddanie odpowiedniej obróbce termicznej uzyskała znacznie praktyczniejsze właściwości.
Podłoga na balkonie z drewna – słabe strony
Surowiec ten posiada oczywiście pewne specyficzne wady. Przede wszystkim jest wrażliwy na wilgoć, słońce, wodę i skrajne temperatury. Jeżeli zaniedba się regularną pielęgnację, drewno zaczyna zmieniać swój wygląd. Z tego powodu podłogę w stanie surowym trzeba w pierwszej kolejności zaimpregnować, a następnie zabezpieczyć odpowiednim preparatem. Konieczne jest regularne powtarzanie tych czynności, przynajmniej raz lub dwa razy w ciągu roku. Najlepiej będzie, jeżeli balkon znajduje się pod zadaszeniem.
Podłoga na balkonie z desek kompozytowych
Deski kompozytowe produkuje się poprzez połączenie polichlorku winylu z mączką drzewną. Nie tylko wyglądają jak drewno, ale również posiadają wysoką trwałość, charakterystyczną dla tworzyw sztucznych. Nie potrzebują konserwacji, dodatkowego zabezpieczania, czy też okresowej impregnacji. Wystarczy je regularnie czyścić, aby zachowały atrakcyjną prezencję. Ponadto są odporne na wilgoć i wodę. Podłoga na balkonie z desek kompozytowych może ulec uszkodzeniu jedynie w wyniku kontaktu z tłustymi zabrudzeniami, czy też skrajnymi temperaturami.
Podłoga na balkonie z powłok wodoszczelnych
Gotowe systemy wykończenia powierzchni na bazie żywicy poliuretanowej nazywa się powłokami wodoszczelnymi. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które pragną połączyć funkcję użytkową z hydroizolacyjną. Wiąże się ono z brakiem konieczności dodatkowej izolacji. Można zastosować je na:
- betonie,
- drewnie,
- płytach ceramicznych.
Podłoga na balkonie z powłok wodoszczelnych jest niesamowicie łatwa w czyszczeniu, co ułatwia okresowe porządki. Ponadto może zostać położona w miejscach, gdzie nie ma zadaszenia, ponieważ cechuje się odpornością na działania praktycznie wszystkich czynników zewnętrznych.